ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Стартував VIII фестиваль класичної та сучасної музики "Музичне сузір'я Закарпаття"

    01 мая 2024 среда
    48 переглядів

    Минулого тижня концертами в Ужгороді та Мукачеві, присвяченими 95-річчю фундатора професійної музичної культури Закарпаття, композитора, піаніста, педагога, фольклориста, диригента Дезидерія Задора, стартував VIII фестиваль класичної та сучасної музики "Музичне сузір'я Закарпаття".

    Закарпатська філармонія (колишня синагога) в Ужгороді.
    Закарпатська філармонія (колишня синагога) в Ужгороді.

    Фестиваль заснували композитор і громадський діяч Віктор Теличко та наш земляк, заслужений артист України, диригент Національного симфонічного оркестру України Віктор Плоскіна з тим, аби урізноманітнити мистецьке життя міста. "Був і патріотичний мотив — хотілося налагодити творчі зв'язки з вихідцями із Закарпаття, котрі досягли вагомих успіхів у музичному мистецтві, а також із новими творчими колективами", — розповів Віктор Теличко. Перші концерти відбуте* влітку 1998-го в Ужгороді, Сваляві й Мукачеві. В них узяв участь наш земляк мукачівець, нині соліст Віденської, Варшавської й Празької опер Олександр Теліга. А відкриттям стали перші виступи молодого фортепіанного дуету Ольги Чіпак та Олексія Кушніра. У 1999 році гостем другого "Музичного сузір'я" був Львівський симфонічний оркестр. Третього — „Київська камерата". Тоді ж з'явилася й емблема фестивалю — її створив заслужений художник України Іван Ілько...

    Нині "Музичне сузір'я" вже має свою історію, певні здобутки, популярність не тільки в нашому регіоні. За 8 років у нас побували відомі виконавці й творчі колективи, зокрема, крім згаданих, Національний симфонічний оркестр України, камерний хор „Кредо", а також Віталій Возняк зі Швейцари, Мілан Паля та Євген Іршаї зі Словаччини, Іштван Задор і Роман Меденцій з Угорщини, Михайло Аркадьев з Росії...

    Зазвичай фестиваль триває від двох тижнів до місяця, а між заходами є короткі перерви, які, на думку Віктора Федоровича, дають можливість глядачеві налаштуватися на наступний колектив, можливо, краще відчути особливість кожного. Нинішній, розпочавшись 28 листопада, завершить роботу 19 грудня.

    Оскільки VIII фестиваль проходить у рік визначення 95-ї річниці Дезидерія Задора, то цілком логічно, що перший концерт був присвячений його пам'яті. Завдяки добре продуманій програмі глядачі вкотре змогли відчути багатогранність таланту митця. Різножанрові, світлі і сповнені добра твори видатного композитора звучали у виконанні колективів філармонії: заслуженого Закарпатського народного хору, камерного й симфонічного оркестрів та солістів Марії Зубанич, Оксани Ільницької.ЮстиниДідик, Петра Матія; молодої й безперечно талановитої піаністки Олександри Баганич.

    Родзинкою стали Задорові твори для цимбал. Концерт для цимбал із симфонічним оркестром прозвучав під диригуванням ініціатора написання твору і його першого виконавця народного артиста України, заступника голови Всесвітньої асоціації цимбалістів, професора Львівської національної музичної академії ім. Лисенка Тараса Барана; партію цимбал виконав учень Тараса Михайловича, лауреат міжнародних конкурсів Ігор Брухаль. А одну з двох п'єс для цимбал, котрі, на жаль, стали останніми творами композитора, зіграв сам професор.

    Завершальним акордом вечора, на якому був присутній син композитора Іштван Задор, прозвучала меса у виконанні зведеного хору студентів Ужгородського музичного училища та мукачівського камерного хору.

    Щодо подальших фестивальних заходів Віктор Теличко розповів, що загалом буде 5 концертів, відбудуться й відеолекції та творчі зустрічі. Цікавим і пізнавальним, на його переконання, стане кенцерт пам'яті видатного композитора XX століття Мікаела Таривердієва, котрого ми знаємо як автора музики до багатьох відомих кінофільмів. Завдяки пошукам нашої відомої органістки, солістки Закарпатської філармонії заслуженої артистки України Наталії Висіч Таривердієв постане з не відомого нам боку — звучатимуть його органні твори великої форми.

    Олена МАКАРА, "Ужгород"
    Фестиваль класичної та сучасної музики "Музичне сузір'я Закарпаття" мандрує гірським краєм

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору