ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Штрафні санкції застосовано до 18-ти високопосадовців Закарпаття, винних у порушеннях державної дисципліни цін

    02 мая 2024 четверг
    52 переглядів

    Для забезпечення оперативного дослідження цінової ситуації на споживчому ринку регіону Державною інспекцією з контролю за цінами в Закарпатській області систематично проводиться моніторинг цін на продукти харчування в 85 суб’єктах господарювання області, що погоджені з ОДА та РДА. За 2007 рік біля 30 тис. таких досліджень, за 1 квартал - біля 2 тис.

    Моніторинг цін на продовольчі товари та нафтопродукти проводиться систематично (щоденно, щодекадно) по одних і тих же підприємствах, на одні й ті ж самі види товарів, що дає можливість співставляти дані, бачити процеси в динаміці, робити об’єктивні висновки. Дані моніторингу в розрізі районів узагальнюються обласною інспекцією, в розрізі областей – Державною інспекцією з контролю за цінами і подаються на Уряд. Зазначене дає можливість бачити ситуацію як по кожному району області, так і стан цінової ситуації в області в порівнянні з Україною.

    Розглянемо, як виглядає цінова ситуація на ринку продовольчих товарів.

    За даними цінових досліджень, що проводяться інспекцією по визначених найменуваннях продовольчих товарів, можна зробити висновок, що протягом 2008 року ціни на підприємствах торгівлі мали тенденцію до росту. При цьому, темпи росту цін на продовольчі товари в області є нижчими від темпів росту цін, які зафіксовано в цілому по Україні. Однак це не є причина для того, щоб заспокоїтися.



    До загальних чинників зростання споживчих цін на ринках основних видів продовольства можна віднести:



    — Стабільне зростання цін на зерно як на внутрішньому, так і на світовому ринках;

    — Підвищення закупівельних цін на продукцію тваринництва;

    — Суттєве підвищення внутрішніх та світових цін на олієсировину внаслідок зменшення її виробництва;

    — Збільшення вартості складових витрат при виробництві продукції, зокрема, енергоресурсів, заробітної плати тощо;

    — Підвищення купівельної спроможності населення.



    За даними моніторингу Державної інспекції з контролю за цінами у 2008 році (за станом на 20.03.08р) в Закарпатській області цінова ситуація виглядає наступним чином: на ринку зерна пшениці, борошна та хліба по базових хлібопекарських підприємствах області та підприємствах торгівлі відбулося зростання середніх рівнів цін, зокрема, оптово-відпускні ціни на борошно, яке використовується хлібопекарськими підприємствами.



    Зазначене вище привело до росту рівня роздрібних цін на хліб по підприємствах торгівлі області, а саме :

    хліб з борошна пшеничного І сорту - на 8,4 відс. (з 2,50 до 2,71 грн.), середньо український рівень цін - 2,71 грн. за 1 кг (темпи росту середніх цін в Україні – 13,4%);

    хліб житньо-пшеничний - на 9,2 відс. (з 2,51 до 2,74 грн.), середньо український рівень цін - 2,65 грн. за 1 кг (темпи росту – 14,7%);

    хліб з борошна пшеничного вищого сорту – на 9,6 відс. (з 2,80 до 3,07 грн.) середньо український рівень цін - 3,38 грн. за 1 кг (11,9%).

    Дана тенденція спостерігається по всій Україні. Протягом 2008 року підвищення рівня цін на хліб пройшло у всіх регіонах. При цьому, ріст цін коливався від 1,4 (Одеська область) до 59,9% (Миколаївська область).




    Як бачимо, ріст цін на хліб у Закарпатті є досить поміркованим. Зазначене було результатом спільних дій органів влади, місцевого самоврядування, підприємницьких структур. Так, в область завозилось борошно (зерно) із Державного резерву, що дало можливість стримати зростання цін на найнеобхідніший продукт харчування. На даний час укладено угоди на завезення борошна з державного продовольчого та матеріального резерву.



    - протягом досліджуваного періоду в підприємствах торгівлі області відбулося зростання середнього рівня роздрібних цін на борошно пшеничне в/г - на 8,8% (з 2,49 до 2,71 грн./кг). Зростання обумовлене ростом оптово-відпускних цін виробника та збільшенням транспортних витрат на доставку борошна, адже власним зерном та його переробкою область себе не забезпечує.

    - у зв’язку із зростанням ціни на борошно, зростають ціни на макаронні вироби – на 4,7% (тут також чинником слугувало і ріст транспортних витрат і ріст цін виробників даної продукції, що завозиться з-за меж області);

    - в зазначеному періоді зросли ціни на м’ясо у магазинах та на ринках області. Причинами здорожчання стало зростання витрат на утримання худоби (зростання вартості кормів, заробітної плати, паливно-енергетичних ресурсів, транспортних витрат тощо);

    - спостерігається ріст ціни на цукор – з 3,49грн. до 3.66грн. за кг або на 4,9%, (слід зауважити, що ціни на цукор довгий час знижувалися, довідково: 30.09.06 - 4,49; 30.12.06 – 3,61 грн.; 30.09.07 – 3,37 грн. за 1кг);

    - зростають і ціни на яйця. Тут причина одна: сезонні коливання – в даний період виробництво яєць падає і, як результат, ціна росте.

    - на молоко ціни зросли на 1,8%, в той час як по Україні їх ріст становить 3,0%




    Найбільше ріст цін спостерігається протягом року на олію соняшникову. В зазначеному періоді ціни зросли на 22,8%. Якщо порівняти ріст цін на даний продукт харчування в цілому по Україні, то він становить 26,9%, тобто в Закарпатті він в межах середньукраїнського і навіть дещо нижчий.

    Слід зазначити, що в порівнянні із ціновою ситуацією в цілому по Україні, тенденції, що спостерігаються в області в основному їй відповідають, а темпи росту цін на окремі види продуктів харчування не перевищують темпів, що спостерігаються в цілому по Україні.

    Відповідно до чинного законодавства ціни на товари народного споживання, в тому числі на значну частину продовольчих товарів, формуються у вільному режимі. В той же час, ціни на продукти харчування, як на найбільш соціально важливу групу товарів, знаходяться постійно у полі зору держави.



    Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.96 № 1548 облдержадміністрації надано повноваження регулювання цін на окремі види продуктів харчування, шляхом встановлення граничних розмірів торговельних надбавок до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб і хлібобулочні вироби, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину, м’ясо птиці, ковбаси варені, молоко, сир, масло тваринне, олію та оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє-обдирне, яловичину, свинину, м’ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця шляхом декларування їх зміни.



    На сьогодні Закарпатською ОДА введено



    - регулювання цін на борошно, хліб і хлібобулочні вироби, м’ясо та м’ясопродукти, шляхом встановлення граничних розмірів торговельних надбавок до оптової ціни виробника (митної вартості) в розмірі 10%,

    - макаронні вироби, крупи, цукор, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове та олію – в розмірі до 15%;

    - граничних рівнів рентабельності при виробництві борошна та хліба у розмірі 5%.

    - запроваджено обов’язкове декларування зміни оптово-відпускних цін на борошно, яловичину, свинину, м’ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця.




    Зазначені заходи сприяють недопущенню необґрунтованого зростання цін на основні продукти харчування.



    З метою контролю за правильністю формування та застосування цін ДІЦ з початку року проведено 101 перевірку дотримання суб’єктами господарювання вимог чинного законодавства. Перевірками встановлено, що порушення скоєні у 44,6% суб’єктів господарювання. До порушників державної дисципліни цін застосовано економічні санкції на загальну суму 35,2 тис. грн. із яких 23,5 тис. грн. складають штрафи. До 18-ти посадових осіб, винних у скоєних порушеннях застосовано штрафні санкції на суму 1,5 тис.грн.


    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Ото писав дебіл,при чому тут посадовці або високо посадовці штрафували власників приватних закладів