ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Держдопомога: за що цієї зими українців позбавлять субсидій?

    18 квітня 2024 четвер
    83 переглядів
    Позбавити субсидій можуть за мізерні борги

    Держдопомогу анулюють за мізерні борги, а соціальні інспектори без попередження прийдуть у гості з перевіркою

    У прийдешньому опалювальному сезоні українцям буде дуже складно не тільки отримати субсидію, але і зберегти за собою статус одержувача держдопомоги.


    На сьогоднішній день дві третини сімей вже не можуть самостійно оплачувати комунальні послуги. А заборгованість з кожним роком зростає все більше.


    Так, на кінець 2015 року, борг населення за послуги ЖКГ становив 11,5 мільярдів гривень. У кінці 2016 року - вже 23,4 мільярди гривень, а на сьогодні заборгованість перевищила 29 мільярдів гривень. І, судячи з усього, борги продовжать рости.


    Згідно з даними Держстату, за перші п'ять місяців 2017 року люди використовували субсидій майже на 65 мільярдів гривень. З цієї суми держава оплатила 34,2 мільярдів гривень і залишилась винною постачальникам 30,7 мільярдів гривень.


    У бюджеті на цей рік передбачено субсидій на 61,2 мільярди гривень. Як видно, на друге півріччя 2017 року грошей в бюджеті на субсидії просто немає і розрахуються з постачальниками, в кращому випадку, вже в наступному році.


    Тож не дивно, що зростання боргів і кількості субсидіантів викликає багато запитань у міжнародних кредиторів. Тому, уряд вирішив всіма способами скоротити витрати по виплатах держдопомоги, кажуть експерти.


    Першими, кого можуть позбавити держдопомоги, будуть безробітні. Державні чини вважають, що такі люди насправді працюють і просто не декларують свої доходи. Для них, за словами експертів, хочуть встановити так званий «віртуальний дохід», який дорівнює двом прожитковим мінімумам (3248 гривень).


    Таким чином, навіть якщо людина не працює, соціальні служби все одно будуть вважати, що вона отримує мінімальний дохід.


    Найбільше це вдарить по людям у віці 50+, які пенсію ще не отримують, але на роботу, в силу віку, їх нікуди не беруть. Було б справедливо, якщо б було офіційне підтвердження від Служби зайнятості, що такій людині пропонувалася робота, але вона від неї відмовилася,


    - вважає провідний аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда.


    Також до травня цього року субсидія покривала 5,5 «кубів» газу на кв.м. на опалення. Тепер же ця норма знижена до 5 кубометрів. Наприклад, при опаленні невеликого будинку в 70 кв.м. субсидія покривала в минулий опалювальний сезон 385 «кубів» на місяць.


    Якщо одержувач держдопомоги використовував менше (утеплив, економив газ і т.д.) і зумів укластися в ліміт 300 «кубів» на місяць (85 кубів економії), то за опалювальний сезон у нього набігло економії трохи більше 4 тисяч гривень. З якої Кабмін пропонує монетизувати сьогодні 690 гривень, а решту він забирає собі в бюджет.


    Мало того, що норму споживання знизили. Так ще цей фактор явно не стимулює споживачів економити. Хіба що, тільки в межах тієї суми, яку пообіцяв Кабмін, кажуть експерти.


    Почнуть забирати допомогу і при наявності мінімальної заборгованості за комуналку. Борг понад 340 гривень вже є підставою для позбавлення отримувача субсидії.


    Проблема полягає також і в тому, що якщо у споживача утворився т.зв. спірний борг (коли споживачеві не ясно, звідки він взявся і платити його він не має наміру), то соцслужби, в більшості випадків, стають на сторону постачальника послуг.


    Щоб залишити собі субсидію доведеться принести або довідку про оплату боргу, або про реструктуризацію заборгованості (визнати борг). Єдиний варіант не платити незрозумілу заборгованість - звертатися до суду, але його рішення чекати соцслужби довго не мають наміру.


    Крім іншого, в структурі Мінсоцполітики планується створити новий інститут, який буде контролювати і перевіряти одержувачів держдопомоги.


    Соціальні інспектори отримають право без попередження навідуватися в житло і перевіряти задекларований рівень життя субсідіантов. Інспектори зможуть на свій розсуд вирішувати, чи дійсно люди «заслужили» субсидію. Якщо вони вважатимуть, що, скажімо, плоский телевізор або делікатеси в холодильнику не відповідають рівню «бідності» субсидіанта - допомоги можуть позбавити, кажуть експерти.


    Буде створено реєстр одержувачів держдопомоги, яких перевірятимуть. Також скасували і розстрочку на оплату комунальних послуг. Забиратимуть у тих, у кого є двомісячна заборгованість, або хто зробив помилку в декларації про доходи сім'ї. Її потрібно буде здавати не за останній рік, а за останні два квартали - це допоможе відсіяти якусь кількість субсидіантів. Відмовлять і тим, хто сумарно здійснив покупок на 50 тисяч гривень на рік,


    - говорить експерт з соціальних питань Андрій Павловський.


    На думку фахівців, після чергового підвищення тарифів цієї осені, близько 80% українців просто не зможуть самостійно оплачувати комунальні послуги. За словами експертів, багато українських працівників навіть просять роботодавців занижувати офіційний заробіток, щоб отримати більше субсидій.


    Кому з них пощастить з отриманням допомоги - питання поки відкрите. Але те, що одержувачів субсидій стане набагато менше, а заборгованість по комуналці продовжить рости взимку, експерти впевнені.


    Після створення інституту приватних судових виконавців, закінчиться це все просто відбираннями квартир у боржників. І це на тлі подорожчання автогазу, курятини, яєць та ін. Тобто, тих товарів, які для простого споживача важливі. Поріг неплатежів буде зашкалювати, як і рівень соціальної напруги в країні,


    -вважає екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко.

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору