Пам’яті загиблих у Афганістані

29 марта 2024 пятница

Ангола, Угорщина, Мозамбік, Єгипет, Бангладеш, Чехословаччина, Сирія, Афганістан... Більш ніж в 20 країнах світу гинули у мирний час і ставали інвалідами українські хлопці, за наказом уряду СРСР виконуючи “інтернаціональний долг” зі зброєю в руках, захищаючи просовєтські режими і “соціалістичні цінності”. В пам’ять про всіх загиблих на “чужих” війнах Українська спілка ветеранів війни в Афганістані та інших локальних військових конфліктів спільно з Національною федерацією спортивного орієнтування вже вчетверте провели Всеукраїнські змагання-меморіал імені воїна-інтернаціоналіста, Героя Радянського Союзу Олега Онищука.

Цей турнір традиційно проводиться наприкінці осені в Києві і користується великою популярністю у прихильників лісового спорту. Серед майже 700 учасників, які зібралися у столиці з більшості регіонів країни, завдяки сприянню обласного Центру туризму і спорту учнівської молоді (директор В.І. Чепа) та адміністрації ВПУ №3 (директор М.М. Попович), побували і члени збірної команди школярів Закарпаття.

Першого дня на Трухановому острові посеред Дніпра спортсмени змагалися у спринті. Відтак стартували на класичних трасах, які було прокладено у лісовому масиві Пуща-Водиця, що на північній околиці Києва. А третій вид програми — першість на середніх дистанціях — розіграли у парковій зоні навкруги Києво-Печерської Лаври та Національного музею історії Великої Вітчизняної війни.

Гостра боротьба за перемогу точилася у всіх 10 вікових групах. Найбільш відчутною перевага закарпатців була в наймасовішій категорії, де змагалися 60 юнаків 1988-1989 років народження. Та чи могло бути інакше? Адже і Андрій Липченко, який виборов першість на всіх трьох дистанціях, і Олександр Букланов, який також тричі фінішував другим (обоє із мукачівської ЗОШ №1), весною у далекій Португалії стали чемпіонами світу серед школярів. Їхній однокласник Олег Рапа на цей раз став бронзовим призером на “класиці”, а Петро Волох (ЗОШ №6) показав четвертий результат на середній дистанції, ужгородець Ференц Гутлебет (ЗОШ № 12) фінішував у спринті із 13-тим часом.

Тріумфатором стала і одинадцятикласниця ужгородської ЗОШ №12 Мар’яна тешнеровська. Донька відомого у 80-х роках члена збірної команди Закарпаття івана Тешнеровського, виконавши норматив кандидата у майстри спорту, вперше перемогла на турнірі всеукраїнського рівня. У цій же віковій категорії (серед дівчат, не старших 16-ти років) на середній і класичній дистанціях з другим результатом фінішувала мукачівка Ольга Гуніна (ЗОШ №1). Їх однолітки Андрій Расчупкін (ЗОШ №13) та Борис Горожа (ЗОШ №1) в змаганнях серед юнаків посіли відповідно дев’яте та одинадцяте місця.

Серед спортсменок молодшої вікової групи (до 12 років) з великою перевагою у другий та третій день турніру перемогла юна Олександра Касьянова із ЗОШ №13 м. Мукачева та, на жаль, груба помилка, що її допустила юна орієнтувальниця на першій дистанції, відкинула її за межу призерів у комплесному заліку, Валерія Бірюкова (ЗОШ №1) зайняла десяте місце. Серед хлопчиків з-посеред 52 спортсменів одинадцятирічні мукачівці Василь Волох (ЗОШ №6) та Сергій Расчупкін (ЗОШ №13) фінішували на третій і четвертій позиціях.

Ще одну нагороду — за третє місце на чотирикілометровій дистанції в змаганнях юніорів (серед спортсменів 1982-1983 рр. народження) — приніс своїй команді випускник мукачівської ЗОШ №10 Сергій Бабич.

Що ж, недаремно вклав душу і серце в роботу з юними спортсменами тренер мукачівського клубу “Товариш” Олександр Цепурдей. Послуговуючись студентською термінологією, можна стверджувати, що його команда на “відмінно” склала заліки на осінній спортивній сесії. Марина Бобуська